شما اینجا هستید

تب‌های اولیه

Block title
Block content

علي آگاه

آقای علی آگاه از مدیران و پیشكسوتانی بوده است كه فعالیت مدیریتی خویش را به سال 1349 آغاز نمود و بر مسند مسئولیتی قرار گرفت كه پایه های آن را آقای برخوردار با درایت و تفكری عمیق و علمی استوار نموده بود.
كارخانه سیمان كرمان به همت حاج ابوالقاسم هرندی رئیس اتاق بازرگانی كرمان و سرمایه شادروانان برادران همدانیان و بانك توسعه صنعتی و معدنی ایران با سرمایه 160 میلیون ریال در سال 1346 به ثبت رسید، و اولین واحد آن به ظرفیت 300 تن در روز در سال 1349 به بهره برداری رسید. در همین زمان آقای برخوردار كه مدیریت آنرا عهده دار بودند به علت اشتغال فراوان استعفا داد. بدین گونه آقای علی آگاه به عنوان شایسته ترین شخص جهت این سمت یعنی مدیریت كارخانه انتخاب گردید. وی با تلاش و پشتكار و با استفاده از حسن سابقه توانست در طول مدیریت شركت تحت امر خود با جلب اعتماد سهامداران و پرداخت سود معقول به آنان زمینه و موجبات مشاركت صد در صد سهامداران را برای افزایش سرمایه فراهم كند و این در حالی اتفاق می‌افتاد كه ورشكستگی كارخانه خورشید باعث سرخوردگی مردم كرمان شده بود و حاضر به سرمایه گذاری در صنعت نبودند. تلاش وی برای تسریع در اجرای طرح های توسعه واحدهای 1000 تنی و 2300 تنی باعث گردید تا بانك توسعه صنعتی با پیش پرداختی بطور علی الحساب قبل از تصویب قطعی وام، موافقت نماید.
نیاز بیشتر مالی و محدودیت میزان وام بانكی با موافقت بانك وام دهنده، شركت دیگری به عنوان شركت جدید سیمان كرمان تاسیس گردید و با پرداخت وام های جدید عملیات توسعه با همان سرعت ادامه یافت. با راه افتادن كارخانه 1000 تنی در بهمن 1350 و 2300 تنی در اسفند 1356 شركت توانست قسمتی از وام خود را پرداخت كرده و شركت جدید را در شركت قدیم ادغام و شركت سیمان كرمان (سهامی عام) را تثبیت نماید . این امر نیز منجر به پرداخت مرتب سود به سهامداران و افزایش قیمت سهام در بورس گردید.
اتخاذ روشهای كارا و سازنده آگاه در سمت مدیریت سیمان كرمان، افزایش حقوق و مزایا و شرایط بهتر كار را در پی داشت كه باعث جذب تكنسین های ورزیده و مجرب از سراسر كشور گردید. این تصمیمات و اقدامات بجا و سنجیده كه شامل حال كاركنان می‌گردید عبارت از ایجاد منزل در محدوده كارخانه و در اختیار گذاشتن اتومبیل و حقوق مكفی بود. سرآمد این جهت‌گیری ها مشاركت كارگران در خرید سهام و بهره وری از سود آن بود كه موجب گردید تا به مدیرعامل وقت و تنی چند از كارگران شركت نشان كار اهدا گردد.
از دیگر كارهای ایشان می‌توان به تاسیس اولین مرغداری مدرن در ایران اشاره كرد. (شركت سیمرغ در استانهای كرمان، یزد، خراسان و قزوین فعالیت می‌كرد.) علی آگاه پس از كارخانه سیمان احداث مزارع مدرن پسته در منطقه بوئین زهرا را مورد توجه قرار داد كه در نوع خود ستودنی است.
خدمات تاثیر گذار و مسئولانه آقای علی آگاه و بزرگانی همچون او كه سربلندی ایران عزیز همواره سرلوحه زندگی پربارشان بوده است فراموش نخواهد شد.

علي آگاه

دیدگاه‌ها